Ekonomi

Kripto pazarında iki yılda en büyük para girişi

Dijital varlık yatırım şirketi Coinshares’in verilerine göre son dört haftada kripto para piyasasına giriş 742 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Dünya yatırım devlerinin spot Bitcoin ETF başvuruları ile başlayan bu süreçte girişlerin yüzde 99’u Bitcoin olarak devam ediyor.

Bitcoin’e ilgi artarken, Bitcoin ağındaki benzersiz adres sayısı 2023’ün en yüksek seviyesine ulaştı.

Yatırımcılar Bitcoin’i tercih etmeye devam ederken, geçtiğimiz hafta 2 milyon dolarlık çıkışla yönetim kurulu başkanı altcoin Ethereum en çok çıkış yapan varlık oldu. Altcoinlerin ortasında SOL, MATIC ve LTC’de küçük girişler var.

1,2 trilyon piyasa değeri

Kripto para piyasasının toplam piyasa değeri, beş günlük geri çekilmelerle yaklaşık 1,16 trilyon dolar hareket ediyor. Kripto piyasasında yön arayışları sürerken, yeni günde Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlerde olumsuz bir trend hakim.

Son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan FORTH yüzde 34’lük artışla başı çekerken, yüzde 25’lik artışla WRX ve yüzde 16’lık hareketle AGLD en çok kazandıran üçüncü kripto varlık olarak yerini aldı.

Bitcoin ve Ethereum’daki son durum

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, kripto piyasası hakkında şu yorumda bulundu: “XRP davasının olumlu sonuçlanmasıyla birlikte kripto piyasasındaki bir günlük bahar havası beş gündür tam tersine dönmüş görünüyor. Bitcoin, 2023’te 31.800 dolarla zirve yaptıktan sonra yeni güne, 30.000 dolarlık kritik tabanın altında fiyatlanan para çekme işlemleriyle başladı. Ethereum ise 2.000 doların üzerindeki fiyatını 1.900 dolara düşürdü. Ancak son dört haftada kripto para piyasasına giriş 742 milyon dolara ulaştı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu