Haber

ABD bombardıman uçakları Bosna-Hersek üzerinde alçaktan uçuyor

ABD, Bosna Hersek egemenliği, toprak bütünlüğü ve çok etnikli yapısına verdiği destek.Sembolleştirme etkinliği için tören düzenlendi.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı’nın Hırvat Üyesi Zejko Komsic yaptığı açıklamada, Bosna Hersek Silahlı Kuvvetlerinin uçaklarının olmadığını söyledi. “Bu bağlamda ihtiyaç anında birini arayabileceğinizi bilmek güzel. Bu iki bombardıman uçağının da siyasi bir anlamı var. Bu, ABD’nin her zaman Bosna-Hersek’in arkasında olduğunu göstermek için.”terimini kullandı.

Bosna Hersek Savunma Bakanı Zukan Helez de ABD dış politikası ve askeri anlamda ‘anahtar’ ortaklardan birivurgulayarak “Bosna Hersek’in NATO’ya üye olma hedefi var. Bu bağlamda her geçen gün daha da yaklaşıyoruz.”söz konusu.

Bosna Hersek Genelkurmay Başkanı Korgeneral Senad MasoviçBugün ABD ile iş birliğinin sadece bir kısmını görme fırsatı bulduklarına işaret ederek, uzun yıllardır birçok ortak faaliyet yürüttüklerini söyledi.

ABD’nin Saraybosna Büyükelçisi Micheal Murphy, Bosna-Hersek Silahlı Kuvvetleri ile 20 yıldır yakın işbirliği içinde olduklarını yineledi. İki bombardıman uçağı, Bosna-Hersek’in diğer şehirlerinde uçuşlarına devam edecek.”söz konusu.

Bosna Hersek’in iki yanından biri Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milorad Dodik, “Uçuşlar korkutmak için yapılıyor”Argümanını değerlendiren Murphy, bu üslup alıştırmalarında asla amacın bu olmadığını vurguladı.

iki bombardıman uçağı Tuzla’da yapılacak tatbikata da katılacak.bildirildi.

habercamlihemsin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu